Rusya’ya Bir Rüşvet İddiası Daha! Savunma Bakanlığı Yetkilisi Gözaltına Alındı!

Rusya’nın en üst kolluk kuvveti olan Soruşturma Komitesi, yaptığı açıklamada, Savunma Bakanlığı İnsan Kaynakları bölümünün başındaki Yuri Kuznetsov’un rüşvet suçlamasıyla tutuklandığını ve soruşturma ve yargılama süresince gözaltına alındığını açıkladı.

Açıklamada, Kuznetsov’un olağanüstü rüşvet almakla suçlandığı ve bu suçlamanın 15 yıla kadar hapisle cezalandırılabileceği belirtildi. Soruşturma Komitesi’nin bildirdiğine göre yetkilinin evi ve diğer mülkleri arandı ve yetkililer altın paralara, lüks eşyalara ve 100 milyon ruble nakit paraya el koydu.

Rusya Soruşturma Komitesi, açıklamasında, “Soruşturmaya göre, 2021-2023 yıllarında, Rus Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmayı 8’inci Müdürlüğü’nün başındaki Kuznetsov, lehlerine belirli eylemlerde bulunmak için ticari yapıların temsilcilerinden rüşvet almıştı” dedi.

RUSYA’DA SAVUNMA BAKANI DA GÖREVDEN ALINMIŞTI

23 Nisan’dan bu yana aralarında dönemin bakan yardımcısı Timur İvanov’un da olduğu en az beş kişi gözaltına alındı. Yeni kabinenin kurulduğu Rusya’da Savunma Bakanı Sergey Şoygu da pazar günü görevden alınmış, bundan sonraki görevinin Rusya Güvenlik Konseyi sekreterliği olacağı açıklanmıştı. Savunma Bakanlığı görevine ise daha önce başbakan yardımcılığı da yapan ekonomist Andrei Belousov getirilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir